Відкриття виставки "Модест Сосенко. Фрагменти: до монументального"

постер Відкриття виставки "Модест Сосенко. Фрагменти: до монументального"
м. Львів, пр. Свободи 20

щотижня в Пн, Вт, Ср, Чт, Пн, Сб, Нд
10:00-16:45

17 грудня 2020 року в Національному музеї імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відкривається виставка «Модест Сосенко. Фрагменти: до монументального».

Пропонована цьогорічна експозиція, присвячена двом знаковим постатям ХХ століття: митрополитові Української греко-католицької церкви Андреєві Шептицькому та художнику Модестові Сосенку. Нагодою для такого вшанування є їхні ювілеї, які відзначаємо 2020 року. Знайомство та взаємна приязнь Митрополита і художника тривали впродовж 20-ти років: від зустрічі у Станиславові (нині – м. Івано-Франківськ) 1900 року, де Андрей Шептицький був єпископом, і аж до останнього подиху митця у Львові в Митрополичих палатах собору Св. Юра 4 лютого 1920 року.

Свого часу саме Владика скерував Модеста Сосенка до праці в царині сакрального малярства. Він створив унікальні можливості для професійного розвитку митця: сприяв у здобутті фахової культурно-мистецької освіти в провідних навчальних закладах Європи, залучив до роботи в Церковному (згодом Національному) музеї тощо. Відтак ці зусилля Митрополита проявились у яскравих монументальних творах Модеста Сосенка, які відродили давню традицію оздоблення українських храмів, але в новій стилістиці і стали початком новітніх пошуків у цьому напрямі вже для наступних поколінь художників.

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького зосереджена унікальна збірка творів, архівних матеріалів, світлин і підготовчих проєктів до розписів, іконостасів та окремих образів художника. Усі пам’ятки надійшли до музею здебільшого як спадщина Модеста Сосенка згідно з його заповітом. Більшості цих творів досі ніколи не було експоновано й опубліковано. Деякі поодинокі пам’ятки митця зберігаються також у Львівському музеї історії релігії, в Івано-Франківському краєзнавчому музеї, в Митрополичих палатах при соборі Св. Юра та в Музеї митрополита Андрея Шептицького у Львові та у приватних колекціях.

Вибрані твори й архівні матеріали (світлини (давні та сучасні), епістолярій, шкіцівники, прориси, авторські начерки, підготовчі проєкти) представлено на виставці та поєднано відповідно до основної ідеї. Такий підхід має на меті наблизити до відвідувачів цінну й водночас крихку ділянку національного мистецтва початку ХХ століття, якою є монументальний живопис, показати навіть те, що не вціліло і збереглося тільки в підготовчих матеріалах художника. Зі значною кількістю експонатів (робочі матеріали) глядач зустрінеться вперше, а з огляду на їхній специфічний характер представлення пам’яток стало можливе лише завдяки складній і тривалій праці реставраторів. У експозиції також використано зібраний сучасний фотоархів вцілілих храмових робіт М. Сосенка.

Виставка реалізована за підтримки програми «Фокус на культуру 2020» Львівської міської ради.

Залиште свій відгук

Дивіться також

До хатинки Миколая


в Пн, Вт, Ср, Чт, Пн, Сб, Нд
«До хатинки Миколая». Групові замовлення


в Пн, Вт, Ср, Чт, Пн, Сб, Нд
Він, вона, вікно, покійник
Вистава


18:00
Він, вона, вікно, покійник
Вистава


18:00